מערכות אוורור: ניקיון ותחזוקה

כיצד ניתן להאריך את חיי המפוח, המנדף או זרועות היניקה?

בעידן של היום, המודעות לאורח חיים בריא ולאיכות הסביבה הולכת וגוברת. היא באה לידי ביטוי בתחומים שונים ובאופן נרחב, ותופסת תאוצה משמעותית בארץ ובעולם. אחד התחומים הבולטים בהם אנו רואים חשיבות עליונה, הוא בשמירה על איכות האוויר במקום העבודה. אין ספק, כי מעסיקים שאינם נותנים לעובדיהם איכות אוויר מספקת, חושפים את עצמם להפסדים ואף לתביעות שונות על ידי עובדיהם. שמירה על איכות האוויר בעבודה, משפיעה באופן ישיר לא רק על בריאות העובדים, אלא גם על טיב העבודה.

הדבר נכון ובולט אף יותר, במקומות בהם יש חשיפה גדולה יותר לחומרים רעילים ומזהמים, כדוגמת מפעלים תעשייתיים, מטבחים תעשייתיים, מעבדות ואף מסעדות ובתי קפה, שבהם עובדים כמות גדולה של אנשים. אז בעצם יש צורך לבצע סירקולציה של האוויר, לשמור על הטמפרטורה נכונה, ולבצע סינון של האוויר המזוהם לאוויר נקי.

 

מערכות אוורור ניקיון ותחזוקה

 

שמירה על מערכת האוורור, תבטיח את איכות המערכת, את יעילותה בחלל, ואת השמירה על בריאות האנשים אשר שוהים במקום. על מנת לשמור על מערכת האוורור, יש מספר דברים חשובים שצריך לעשות:

מנדפים:

תפקידם של המנדפים, הוא קריטי במיוחד בבתים ובתי עסק. תפקידם, הוא להוציא את האדים והעשן החוצה ולשמור על סביבת עבודה בטוחה ובריאה. חשוב לציין בתחילה, שרכישה של מנדפים, אינה פוטרת מהטיפול ומתחזוקה השוטפת שיש לבצע בהם. ולכן, חשוב לבצע ניקוי מנדפים, על ידי חברה מקצועית שעומדת בתו התקן הנדרש של משרד הבריאות.

על פי תקנות משרד הבריאות, כל מי שיש ברשותו מנדפים חייב לבצע ניקוי מנדפים אחת לשנה, לפחות. יש מפעלים תעשייתיים ומעבדות שמחויבים לבצע ניקוי של אחת לחצי שנה, והסיבה תלויה באופי ובפעילות של אותו המקום. ניקוי מנדפים הוא דבר חשוב ביותר, שכן מנדפים מלוכלכים, עלולים עם הזמן, להצטבר לשמן דליק שיכול לגרום לדליקה מסוכנת במיוחד. לכן, על מנת למנוע זאת, חשוב לנקות את השומן מהמנדפים, לפרק את חלקי המנדף בהתאם לצורך, ולהרכיבם מחדש לאחר מכן. את הניקוי המלא מבצעים על ידי מכונות לחץ אוויר.

 

מפוחים:

התקנה של מפוחים עבור שימושי תעשייה, מחויבת מתוקף החוק. גם עבור שימושים ביתיים וגם עבור שימושים תעשייתיים. את ניקוי המפוחים, יש לבצע אחת לכמה חודשים, באופן עקבי ורציף, וזאת בגלל שהמפוח עשוי לצבור שומן שעלול לגרום בהמשך לשריפה. חשוב לשם כך, להזמין חברה מקצועית שמומחית בתחום ניקיון מערכות האוורור. כשם שיש סוגי מפוחים שונים, גם אופן הניקוי שלהם יהיה שונה, בהתאם. מפוחי תעלה למשל, הם מפוחים שקטים יותר מן המפוחים האחרים, הם מסוגלים לשאוב את כל הפיח, הגזים והעשן אולם כדי לאפשר למפוחים לשאוב אותם באופן הטוב ביותר, יש לדאוג לניקיונם באופן תמידי. אין ספק, כי ניקיון שיתבצע באופן עקבי ורציף עשוי להאריך את חיי המפוחים גם מעבר לצפוי, ולשמר את האפקטיביות שלהם לטווח הארוך. בכל מה שקשור לניקיון של מפוחים, במקומות גדולים בהם יש כמות גדולה של אנשים כמו במפעלים או במטבחים תעשייתיים, יש לבצע ניקיון אחת למספר חודשים.

במקרים בהם יש מטבחים קטנים יותר, ניתן להסתפק בניקיון של פעמיים בשנה. יחד עם זאת, חשוב להקפיד ולקבוע לוח זמנים של ניקיון על מנת שלא להזניח את המקום ושלא לגרום לרגע, לסכנה של התלקחות ושריפה.

 

זרועות יניקה:

זרועות יניקה, שואבות את המזהמים שנמצאים באזור העבודה ומפנות אותם למחוץ למבנה, או למתקן של סינון מזהמים. זרועות יניקה שואבות אדים רעילים, גזים, ריחות, הלחמות אלקטרוניות, אבקות וחלקיקים שונים. כמו המנדפים והמפוחים, גם את זרועות היניקה יש לנקות אחת לכמה חודשים.

 

ניקיון ותחזוקה – הבטחת יעילות ושמירה על הבריאות

אין ספק, שעל מנת לשמור על איכות האוויר, אנו חייבים לשמור על תקנות וחוקי עבודה מחייבים, אשר מספקים לנו פתרונות אוורור טובים וראויים. חשוב להזמין חברה מקצועית אשר תתאים את מערכות האוורור, אולם לא פחות חשוב, לשמור על תקינות המערכת ועל הניקיון והתחזוקה שלה אחת לכמה חודשים, על מנת ולהבטיח את המשך יעילותה והשפעתה (החיובית והבריאה!) על השוהים במקום.

 

נדגיש, בחלק מהמקרים ניקיון הציוד הוא חובה חוקית. כדי להסיר ספק, יש לבדוק היטב מה החוק אומר לגבי הציוד הספציפי שלכם. תוכלו גם ליצור איתנו קשר ואנחנו נמליץ על הטיפול המתאים

כתבות / תערוכות / פרוייקטים נוספים שיכולים לעניין אותך