מפוחים: היסטוריה, שימושים ומבט אופטימי

במהלך החיים שלנו, אנחנו חשופים לא פעם לזיהומים שונים מצד הסביבה. הם יכולים לבוא בצורות שונות ומגוונות, ולגרום לנו בטווח הארוך לנזק בריאותי מתמשך. ככל שהמודעות לזיהומים הללו נמצאת בראש סדר העדיפויות, אנו יכולים לראות תהליך מעניין. מוצרים שונים בהם אנו נעזרים, מכילים בתוכם אמצעים שמונעים את הכניסה של הזיהומים לחלל האוויר, אוגרים בתוכם את אותם זיהומים, ובכך שומרים על החיים שלנו. כזה הוא המפוח.

 

מפוח – היסטוריה

קשה לומר מתי החל לראשונה השימוש במפוח לצורך טיהור אוויר, אולם אנו יכולים להתייחס להמצאה של שואב האבק, בשנת 1860 כנקודת ציון משמעותית. שואב האבק החשמלי, שהומצא ונרשם כפטנט ב- 10 ביולי 1860, על ידי דניאל הס, כלל מכונה שהכילה מברשת סובבת ומנגנון מפוח בחלק העליון. המפוח נועד על מנת ליצור את פעולת היניקה. למרות שהיה מדובר בפטנט עולמי, שכן עד אז שואבי האבק פעלו באופן ידני, אין לנו ראיות לכך שהפטנט של דניאל הס, כמו שהוא, הגיע לידי יצור בפועל. בשנת 1906, המציא ג'יימס קירבי את שואב האבק המוכר, לאחר ששם לעצמו כמטרה להקל על הפעולה המתישה של הניקיון וסילוק האבק. קירבי השקיע בכל פרט, והמנקה הראשון שלו השתמש במים לצורך הפרדת האבק. כאשר לא היה מרוצה מהצורך להיפטר מהמים המלוכלכים, הוא חזר לתכנן את שואב האבק, ובשנת 1907 המציא מערכת שמתבססת על פעולה צנטריפוגלית, על מנת לסנן את הלכלוך. במשך השנים הומצאו שואבי אבק שונים ומגוונים, אשר כללו חידושים ושדרוגים רבים, אבל המשותף לכולם הוא שהם מבצעים שאיבה באופן כזה או אחר, בעזרת מפוחים מסוגים שונים.

 

אם כן, כיצד המפוח עובד?

בניגוד למערכות מיזוג אוויר, שדוחפות אוויר פנימה אל תוך החלל, על מנת להחליף אותו באוויר קר, המפוח עושה את הפעולה ההפוכה. הוא יונק את האוויר מהחלל החוצה – על מנת לטהר אותו. הרעיון הוא פשוט. לסנן ולטהר את האוויר שבא אלינו. הפעולה שהמפוח מבצע, מאפשרת לנו להוציא את האוויר הספוג במזהמים וברעלים מסוגים שונים, כאשר היא משאירה לנו חלל נקי, נטול זיהומים.

טיהור וסינון האוויר, נעשה באמצעות מספר אמצעים, כאשר המפוח הוא רק חלק אחד בתהליך. למעשה, תהליך של טיהור וסינון האוויר מתחיל מזרועות יניקה או מנדף, דרכם נכנס האוויר המזוהם. אותו אוויר מזוהם עובר באמצעות תעלה מרכזית, המכונה גם תעלה מקשרת, מאחר והיא מקשרת בין זרוע היניקה, לבין מערכת הסינון ולמפוח. רק לאחר מכן האוויר המזוהם יוצא בעזרת המפוח, כאשר יש מספר סוגים של מפוחים, מה שמעיד על אופן פעולה מעט שונה. כגון מפוח צנטריפוגלי או מפוח קווי. האוויר המזוהם מגיע לגוף הסינון, אשר סופג לתוכו את האוויר המזוהם, ואוגר את המזהמים בתוכו.

 

השימושים הנפוצים למפוחים

השימושים הנפוצים למפוחים, הם שימושים תעשייתיים, למקומות תעשייתיים בהם יש מזהמים באוויר באופן תדיר כמו במפעלי תעשייה, מטבחים, וחללים נוספים בהם מאוחסנים חומרים מזהמים מסוגים שונים. יחד עם זאת, יש למפוחים גם שימושים ביתיים. בחדרי מטבח, אמבטיות, שירותים, מחסנים וגם בחדרי ממ"ד ובמרתפים. הסיבה יכולה להיות אוורור של החדר עבור אירועי חירום כמו זמני מלחמה, או אפילו בעת כינוס גדול של אנשים במקום ואפילו סתם לאוורור האזור. המפוחים התעשייתיים שונים בגודלם ובמאפיינים הנוספים שהם מציגים ממפוחים ביתיים, כאשר הבחירה ביניהם נעשית בהתאם לצורך ולתקנות הבטיחות השונות באותו מקום.

 

לסיום, מבט אופטימי

התקנה של מפוחים עבור שימושי תעשייה מחויבת מתוקף החוק, וגם התקנה של מפוחים עבור שימושים ביתיים, בבניית חדר ממ"ד נעשית מתוקף החוק. אין ספק, שעם השנים אנו רואים מגמה ברורה של פסיקת חוקים וקביעת תקנות בנושא, אשר נועדו לשמור על החיים שלנו ועל החיים של הסובבים אותנו. מהלכים אלו, אשר מתרחשים לאט, אבל בטוח, מחלחלים עמוק, ומעידים על שינוי תפיסתי חיובי בנושא שנותן לנו אוויר נקי יותר.

לקטלוג מפוחים מפורט לחץ כאן

כתבות / תערוכות / פרוייקטים נוספים שיכולים לעניין אותך