מפוח צנטריפוגלי

מפוחים צנטריפוגליים רבים משמשים לשינוע אוויר במסעדות, בבתי קפה, במטבחים תעשייתיים ובמפעלים.
המפוח מזרים החוצה ריחות, עשן ואוויר מזוהם ומאפשר לאנשים שבתוך המבנה ליהנות מאוויר נקי. מפוחים צנטריפוגליים זמינים בלחץ אוויר נמוך או גבוה – תלוי אם רוצים להזרים החוצה אוויר בלבד, אוויר רווי בשמן או כזה הספוג בחלקיקים שונים.

למעשה, כול מפוח צנטריפוגלי בנוי באופן שיתאים לפעולת האוורור שעליו לבצע, לכן מומלץ להתייעץ עם מומחה. ולבסוף, מפוחים צנטריפוגליים נחשבים ליציבים, שקטים ואמינים, מכשירים שיכולים לפעול במגוון רחב של תנאים.

מה זו בכלל צנטריפוגה?

נחמד לגלות כיצד בתוך המילה "צנטריפוגלי" חבויים עקרונות הפעולה הצנטריפוגליים בכבודם ובעצמם.

המונח הלטיני "צנטריפוגלי" מורכב מ-centrum (מרכז) ו-fugere (לברוח), ופירושו "בורח מהמרכז". ואכן, הכוח הצנטריפוגלי כשמו כן הוא –גורם לאובייקט פיזי שנתון בתנועה סיבובית או מעגלית להימשך אל מחוץ למרכז המעגל.

המונח "צנטריפוגה" זכה גם לגרסה עברית בדמות סַרְכֶּזֶת. מעניין למה דווקא מילה זו? אולי כדי לרמז על סיבוב וריכוז, ואולי כדי לחקות את הלטינית –סַרְ (זז, עוזב) ורכזת (מהמילה מרכז). בכל מקרה, הפתרונים אצל האקדמיה ללשון העברית.

על הכוח הצנטריפוגלי

למעשה, כל אובייקט פיזי אינו אלא כלי משחק בעולם המופלא של חוקי הטבע. ביניהם קיים גם הכוח הצנטריפוגלי שמאחד שני חוקים מנוגדים ופועל בצנטריפוגליות על אובייקט ששרוי בסיבוב מעגלי.

– האחד, כוח ההתמדה שגורם לאובייקט הנמצא בתנועה להמשיך לנוע במהירות ובכיוון הנוכחיים, עד שכוח אחר יאלץ אותו לשנות מהירות או כיוון.

– האחר, כוח שינוי הכיוון שממשיך להאיץ את האובייקט הנמצא בתנועה המעגלית, גם כשהמהירות אינה משתנה.

שני כוחות מנוגדים אלה שמושכים את האובייקט ו"זורקים" אותו החוצה ממרכז המעגל, הם אלה היוצרים את הכוח הצנטריפוגלי.

איך עובד המפוח הצנטריפוגלי?

בענף המפוחים קיימים שני סוגים של מפוחים: מפוח צירי ומפוח צנטריפוגלי. הפעם נתמקד בזה האחרון.

מאפייני המפוח הצנטריפוגלי:

– מפוח צנטריפוגלי הוא מאוורר מכני להעברת אוויר או גזים, שמגביר את מהירות זרם האוויר ואת נפחו בעזרת הסיבוב של האימפלר (impeller – גלגל הנעה).

– המפוח משתמש באנרגיה הקינטית (תנועתית) של האימפלר על מנת להגדיל את נפחו של זרם האוויר ולהעביר אותו מבעד להתנגדות שיוצרים הצינורות, הדמפרים (damper – התקן המווסת את האוויר שיגיע לחללים השונים), והרכיבים האחרים של המפוח.

– מפוח צנטריפוגלי מחליף את האוויר באופן רדיאלי (בדומה לקרניים היוצאות מנקודה מרכזית אחת) תוך שהוא משנה את כיוון זרימת האוויר, בדרך כלל ב-90 מעלות.

מפוחים צנטריפוגליים ניתנים להתקנה בתצורות מגוונות:

– סוג המאיץ – מאיץ עם כפות נטויות קדימה, נטויות אחורה או כפות רדיאליות.

– סוג התמסורת – תמסורת עם הינע ישיר ומצמד, הינע ישיר רגיל או הינע רצועות.

– סוג החומר – חומרים שונים למבנה המפוח כמו פלב״ם 314, פלדת קורטן או אלומיניום.

– סוג המיגון – אפשרות להגנה מפני דליקות באמצעות בחירה במתכת חסינת ניצוצות כתוצאה מהתחככות מתכות, ואפשרות בחירה במנוע מוגן בפני התפוצצות.

– סוגי תוספות – ניתן להוסיף למפוח בולם רעידות, פתח ביקורת, מחברים ואטמים למניעת זליגת גזים, או מעברי קוטר (הן בכניסה והן באזור הפליטה של המפוח).

כתבות / תערוכות / פרוייקטים נוספים שיכולים לעניין אותך