מעוניין במוצר זה?

יצירת קשר

חייגו 03-9223012 או השאירו פרטים

טלפון:073-3742162

פחם פעיל – מידע ושימושים

פחם פעיל – מידע ושימושים

רשימת מסנני פחם פעיל:

1. פחם פעיל בתפזורת

2. גרנוסורב – פחם פעיל במשטחים

3. AIRCARB טובלרון פחם פעיל

4. מסנן פחם פעיל במסגרות קרטון

פחם פעיל מהו?

פחם פעיל שמכונה גם פחמן פעיל, הוא מעורב יותר בחייך משהיית חושד.
יש שימוש בו בהכנה של מוצרים רבים יומיומיים; לסילוק החומרים שיוצרים צבע, טעם, ריח או אפילו סיכון בריאותי למי השתייה שלנו, אוכל, ושתייה קלה (לדוגמא סוכר לבן, במקורו היה חום). וכמו כן לשלוט על זיהום האוויר (זיהום גזי) ולהפריד/לטהר מוצרים מהשוק הכימי או הרפואי.
המושג "פחם פעיל" מכסה משפחה שלמה של מוצרים שעשויים מפחם שמציגים את היכולת לספוג ולשמור על חומרים מסוימים על פני שטח הפחם. יכולת זאת נקראת "ספיחה". תהליך הספיחה הוא דוגמא למה שנקרא פילטרציה כימית, כך שחלק מהחומרים מוצאים מהאויר.

הכנת הפחם

החומרים הגולמיים לייצור פחם פעיל הם לרוב פחם, עץ, כבול, פחם עצים וקליפות אגוזים. אף אחד מהחומרים האלו אינו פחמן טהור, למרות שהפחם לא רחוק. הם מכילים גם מימן וחמצן לא רצוי. רכיבים אלו מחוממים בנוכחות אוויר ליצירת "CHAR"(פחם מתוצרת עצים). הCHAR   נהפך לפעיל ע"י הפגזה בגז חם, לרוב קיטור בטמ"פ של 700 מעלות בערך. שיוצר מחילות קטנטנות בכל חלקיק פחם.  השיטה בה החומר הגולמי הנבחר, פלוס הצורה שבה הוא נהפך לפעיל, קובעת את המאפיינים של הפחם הפעיל ואת עלותו. ישנם תריסרים של סוגים שונים של מוצרי פחם פעיל. מבין כל אלו רק קומץ-יד מתאים לשימוש ספציפי.
ולכן אין סוג אחד של פחם שיתאים לכל השימושים. מסיבה זו, זה בלתי אפשרי לדרג את הפחם. ומונחים כמו "דירוג מעבדה", "דירוג מחקר", "דירוג עליון", ודומים אינם קיימים בתעשיית הפחם הפעיל. מונחים אלו הומצאו ע"י מייצרי הפחם לאקווריומים, כדי לרמוז או לציין על איכות. כי הרמז האמיתי לאיכות הפחם- דף הנתונים- יהיה בלתי מועיל לרוב האקווריומיסטים. בדיון על השאלה הנ"ל אני נגלה הרבה ממה שצריך לבדוק על דף הנתונים.

איך פחם פעיל עובד?

חלקיק של פחם פעיל הוא ברבו אוויר. יש בו אלפי חריצים ודרכם אויר יכול לזרום. כשהאויר נושא מולקולה אורגנית- מזהם- אל תוך אותם חריצים, כוח משיכה לטווח קצר בין המולקולה לבין הפחם יהפוך לפעיל והמולקולה תידבק ותנוטרל ע"י הפחם. תהליך זה נקרא "ספיחה פיזית" סוגים אחרים של פעולות של הפחם גם כן מעורבות בתהליך אך חשיבותם לאקווריום מזערית ביותר.

שטח פנים

פחם עם יותר שטח פנים לספיחה יכיל יותר מקום שאיליו יוכלו הרעלים להיספח.
אך בכל זאת רוב השטח הוא בתוך החריצים הקטנים ולא מבחוץ. פחם עצים יכול לספק פילטרציה מכאנית וגם כן קצת ספיחה.
גבוה יותר על סולם שטח הפנים הוא פחם העצם שמיוצר מעצמות של בעלי חיים. הגבוה ביותר מבחינת שטח פנים הוא הפחם הפעיל הטהור.
אלו החלקיקים הטהורים ביותר ושטח הפנים שלהם יכול לנסוק עד אפילו קילומטר רבוע לגרם! שטח פנים הוא משהו שמצוין על דף הנתונים ותמיד יציין במטרים רבועים. שטח גדול מידי אינו תמיד מתאים לאויר כי לפעמים החריצים קטנים מידי למולקולות האורגניות הגדולות שנוצרות באויר.

גודל הנקבוביות

גודל הנקבוביות בפחם פעיל מסווג כמיקרוסקופי, נקבוביות קטנות מיועדות למולקולות קטנות בעוד שבאקווריום ישנן מולקולות אורגניות גדולות יותר ולכן הנקבוביות גדולות יותר. זה משרת עוד מטרה של סינון מכאני. חלקיקי קטנטנים נתפסים גם הם.
רוב סוגי הפחם מורכבים מיותר מידי נקבוביות קטנות ולא מספיק נקבוביות גדולות ולכן אינם יעילים לאקווריום.מה שקורה זה שהפחם מתמלא מאד מהר במולקולות גדולות ונותר הרבה מקום למולקולות קטנות. סימן טוב לפחם מתאים בדף הנתונים הוא נפח הנקבוביות.

נפח הנקבוביות

השילוב של אחוז גבוה של נקבוביות גדולות ושטח פנים בינוני-גדול הוא נפח גבוה. הרבה מקומות ריקים בתוך כל חלקיק. ערך טוב לנפח הנקבוביות צריך להיות באזור ה 1 עד 1.5 CC (מיליליטר) לגרם. פחם עם נפח גבוה נותן את הרושם שהוא שוקל פחות מפחם אחר שנעשה מאותם חומרי גולם.

גודל מתאים

כמה שהחלקיק קטן יותר ככה לוקח לאויר פחות זמן לעבור דרך גרעינו. ישנם יתרונות רבים לשימוש בחלקיקים קטנים.הפחם עובד מהר יותר ונשאר פעיל גם לאחר זמן רב בעוד שזרימת האויר מהירה בהרבה ממה שנראה אידיאלי עבור פילטרציה כימית. זמן עבודה חיוני מתארך כי האויר זורם במהירות ואינו סותם את פתחי החריצים עוד לפני שכל המקום בפנים נגמר. הגודל המתאים הוא קטן יותר מחצי ס"מ.

חסכנות

פחם פעיל טהור עולה לרוב פי 2-4 מסוגים אחרים כמו פחם עצמות או עצים. אך עדיין הוא יעיל פי כמה מונים ובסופו של דבר יוצא חסכוני יותר. הוא יכול להחזיק פי 5-10 חומר מאשר פחם עצמות ופי 50-60 מפחם עצים . לכן עדיף ללכת על הפחם היקר יותר והטוב יותר, בסופו של דבר זה יוצא זול! וכמו שהמשורר אמר :"אני לא עשיר מספיק לשלם על הזול"

  • פחם פעיל בתפזורת
  • גרנוסורב - פחם פעיל במשטחים
  • מסנני פחם פעיל במסגרת קרטון
  • טובלרון פחם פעיל AIRCARB
הורדת מפרט טכני

מעוניין במוצר זה?

יצירת קשר

חייגו 03-9223012 או השאירו פרטים

טלפון:073-3742162