תפקידו של פילטר וסוגי הפילטרים השונים

אוויר מציעה מגוון פילטרים (מסננים) כחלק ממערכות סינון האוויר המיוצרות ומשווקות על ידינו. מה עושה הפילטר? מה ההבדל בין הסוגים השונים של הפילטרים? במאמר זה תוכלו למצוא את ההסברים.

 

פילטר אלקטרוסטטי

פילטר אלקטרוסטטי מתבסס על אפקט הטעינה הסטטית: חלקיקים בעלי אותו מטען (חיובי או שלילי) דוחים זה את זה – לעומת חלקיקים בעלי מטען הפוך, המתחברים אחד לשני.

 

על מנת להדגים את אפקט הטעינה הסטטית, ניתן להסתייע במבחן פשוט ומשכנע:

קחו מסרק פלסטיק והעבירו אותו על אריג יבש או סרקו את שיערכם באמצעותו כאשר השיער יבש. בעקבות זאת, יקלוט אליו המסרק פיסות נייר קטנות, אפר או אבק.

באמצעות פילטר אלקטרוסטטי, האוויר המזוהם זורם דרך אזור היינון (8,000 וולט) ונטען במטען חיובי. לאחר מכן עובר האוויר דרך תא האיסוף (collector), שבו נאספים החלקיקים המזוהמים. כל פלטה שנייה בתא האיסוף טעונה ב 4,000 וולט, כאשר הפלטה הנגדית משמשת להארקה. לאחר שחלקיק מזוהם עובר דרך המיינן ונטען במטען חיובי, הוא נדחה בתא האיסוף ע"י פלטה הטעונה במטען חיובי, אל עבר הפלטה הנגדית.

התא האלקטרוסטטי סופח חלקיקים מזוהמים בגודל של עד 0.01 מיקרון (=0.000001 מ"מ).

 

אחד מן היתרונות של מסנן אלקטרוסטטי הינו עלות התחזוקה המזערית. כאשר תא האיסוף מתמלא, מספיק לנקות את הפילטר בהתאם לסוג הזיהום ובכך להכין את הפילטר לפעולה מחודשת. יש לנקות כל פילטר בתדירות קבועה ובהתאם לסוג ולרמת הזיהום במקום.

 פילטר אלקטרוסטטי - איך הוא עובד?

 

פילטר מכני

הפילטרים המכניים הינם מסננים מתכלים המציעים מגוון של רמות סינון:

 

 

 פילטר מכני - איך הוא עובד?

מסוגי הפילטרים השונים ניתן להתרשם כאן ואף לקרוא על ההבדלים בין הפילטרים.

כתבות / תערוכות / פרוייקטים נוספים שיכולים לעניין אותך