תפקידם של המפוחים וכיצד פועל מפוח

"מפוח" הוא מכונה להנעת אוויר על ידי פעולת דחיפה או יניקה. המפוחים משמשים לצרכים רבים. בתעשיית האוורור וסינון האוויר למפוח תפקיד חשוב ביותר – העברת האוויר הלא רצוי והחלפתו. הסיבות לתחלופת האוויר יכולות להיות שונות. בין השאר – החלפת אוויר המכיל חלקיקים רעילים או מזיקים ודחיפת האוויר המזוהם דרך מסננים שונים המפחיתים את הזיהום. השימושים הנפוצים למערכות סינון אוויר הכוללות מפוח הם שמירה על ניקיון האוויר בתעשייה, המנעות ממטרדי זיהום וריח בענפי ההסעדה ועוד.

 

קיימים סוגים שונים של מפוח:

מפוח צנטריפוגלי

בעל מאיץ. כפות נטויות לפנים או כפות נטויות לאחור. במפוחים צנטריפוגליים האוויר נכנס צירית ממרכז המאיץ ומואץ רדיאלית להיקף בעזרת הכוח הצנטריפוגלי. מפוח צנטריפוגלי מחולק לכמה סוגים: בעלי כניסה בודדת או כניסה כפולה, בהנעת רצועות בהנעה ישירה.

מפוחים צנטריפוגליים הם מפוחי יניקה אשר בדרך כלל משמשים לתהליכי יניקת אוויר; מפוחים בלחצים נמוכים וגבוהים, מפוחים שיודעים להעביר רק אוויר, אוויר רווי בשמן, אוויר עם חלקיקי נסורת או חלקיקים ארוכים המסתבכים במאיצים רגילים ועבורם ניתן למצוא מפוחים מיוחדים שידעו להעביר את החומרים האלה, הכל לפי הדרישות והמפרט שצריך לאותו מפוח.

מפוח צנטריפוגלי עם כניסה בודדת כפות לפנים

מפוח צירי / שואב צירי

בעלי כנפיים המורכבות על ציר מרכזי הפועלות בשיטת דחיפה או שאיבה של אוויר ע"י פעולת סיבוב על ציר מרכזי.במפוחים ציריים זרימת האוויר הינה במקביל לציר המאיץ (בדומה למאוורר) כך שהכניסה והיציאה באותו כיוון, האצת האוויר במפוחים ציריים מתבצעת ע"י מבנה כנף המאיץ הגורם להבדל לחצים בין שני צדדיו. סיבובי המאיץ יוצרים לחץ דינמי גבוה ולחץ סטטי נמוך. המאיץ המסתובב סביב צירו ומזיז "שרוול" אוויר מקביל לצירו.

מפוח צירי

 

את המפוחים יש להפעיל כאשר כיוון הסיבוב תואם את צורת הכף, ישנם מפוחים ציריים עם מבנה כנף המתוכנן כך, שיעילותם זהה לשני כיווני הזרימה, הוצאה והכנסת אוויר.

לקטלוג מפוחים מפורט לחץ כאן

כתבות / תערוכות / פרוייקטים נוספים שיכולים לעניין אותך