תקלות נפוצות במערכות סינון אוויר

מערכות סינון ונידוף אוויר הפכו כבר לחלק בלתי נפרד מסביבת העבודה שלכם, אבל תקלה באחת מהן עלולה לגרום לאובדן ימי עבודה, לנזק כספי גבוה ואף לנזק בריאותי. מבין כל התקלות בתחום, החלטנו להציג בפניכם כמה נפוצות במיוחד.

 

אז מה הן התקלות הנפוצות במערכות סינון האוויר?

 

צנרת אוורור חסומה

תפקידה של הצנרת היא להוביל את האוויר החוצה או מחלל החדר. בדרך כלל, הצנרת נסתמת כתוצאה מהצטברות שומן מוצק. מעבר לעובדה שהמערכת נפגעת ומושבתת, יש כאן סכנה של ממש מאחר ששומן מוצק עלול להצית דליקה מניצוץ קטן או מאדים נפיצים. ואכן, מרבית השריפות, במסעדות למשל מתחילות מהמנדף במטבח.

בנוסף, השומן נאגר בתעלה או בצנרת, מתחמם מטמפרטורת החדר ומתחיל לטפטף מטה אל סביבת העבודה. אם לא מקפידים לתקן את התקלה בזמן הטפטוף עלול להתגבר, מה גם שאם מדובר במטבח של מסעדה, הרי שיש כאן סכנה זיהומית. כצעד מונע, חשוב לבצע טיפול תקופתי – ניקוי מנדפים ותעלות בפרק זמן קבוע ישמור על אורך חיי המערכת לשנים רבות.

מנוע חלוד

המנוע הוא לב המערכת – בלעדיו לא תתבצע פעולת נידוף או שאיבה. חלודה במנוע עלולה להיווצר כתוצאה מלחות גבוהה בסביבת העבודה, או מחוסר התאמה של סוג מערכת האוורור לסביבת העבודה. במצבים כאלה נוצרת קורוזיה בזמן קצר יחסית, החלודה מתפשטת על גוף המנוע ומתחילה לפגום ברכיבים השונים עד השבתה מוחלטת.

מנוע המפוח נחלש

מרגישים שכושר השאיבה או הנידוף נחלשו? כנראה שיש סתימה בצנרת האוורור או בעיה אחרת המפריעה למנוע לפעול באופן תקין. כפי שהזכרנו קודם, גם הצטברות שומן עלולה להגיע בקלות למנוע, לכסות את הרכיבים ולהאט את פעולתו.

פגיעה בכנפי המפוח

אם הפעלתם את מערכת סינון האוויר ושמעתם תקתוקים או רעשים מוזרים מכיוון התעלה, יתכן מאוד שכנפי המפוח נפגעו. תפקיד הכנפיים הוא לנדף או לינוק אוויר בהתאם לצורך, ופגיעה בהן עלולה להוריד מיידית את התפוקה. אם המפוח נמצא קרוב, לא תוכלו לפספס תקלה כזו מאחר שהרעש חזק מספיק כדי לעצור מיד את המערכת ולבחון את התקלה.
הכנפיים עלולות להיפגע כתוצאה מחפץ זר שנשאב פנימה (במקרים מסוימים מספיק אפילו בורג קטן כדי להרוס את הכנפיים), או לכלוך רב שהצטבר עליהן והגיע לדפנות עד לחיכוך מלא – ומכאן הרעש.

בעיות חשמל במערכת

במערכות אוורור עלולות לצוץ תקלות חשמל רבות דוגמת חיווט שיצא ממקומו, חיישנים שאינם מתפקדים או יחידות בקרה תקולות. בעת ההתקנה חשוב להקפיד על ניתוב מדויק של רתמות החוטים ולוודא שאינן קרובות מדי למנוע או ללהבים. מעצם פעולת המערכת, טבעי שהרתמות רועדות מעט ולכן חובה להקפיד על עיגון חזק לדפנות. כמו כן, תקלת בחיישנים או ביחידות בקרה עלולות לנבוע כתוצאה מאבק רב שהצטבר עליהם, מקצר חשמלי או מהתחממות יתר של אחד הרכיבים.

 

פספסנו תקלה בולטת ונפוצה במיוחד? עדכנו אותנו

בכל בעיה במערכת סינון האוויר שלכם פנו אלינו

כתבות / תערוכות / פרוייקטים נוספים שיכולים לעניין אותך